1. Lze samostatně zakoupit náhradní potah na matraci? – Ano, náhradní potah na matraci z kolekce MORAVIA COMFORT je možné objednat prostřednictvím našich maloobchodních prodejců. Důležité je však uvést název a typ matrace, její výšku a rozměry ložné plochy.

2. Jaký je rozdíl mezi “jednostrannou” a “oboustrannou” matrací? – jednostranná je matrace s jednou funkční ložnou plochou, tzn. že konstrukční řešení předurčuje využívat pouze jednu stranu matrace. Oboustranná je matrace se dvěma funkčními ložnými plochami, tzn. že konstrukční řešení umožňuje využívat obě strany matrace.

3. Podle čeho poznám na první pohled nekvalitní matraci?  – nekvalitní matrace je měkká, nízká nebo jsou v ní při doteku cítit pružiny (pružinová, taštičková matrace). Tyto matrace jsou levné a jsou určeny zejména pro krátkodobé nebo příležitostné spaní (víkendové chaty, chalupy, spaní pro hosty).

 

4. Co jsou to „ortopedické matrace“?  – ortopedické matrace respektují přirozený tvar páteře. Důležitým parametrem je proto elasticita matrace, zejména v oblasti ramenní a bederní.

5. Jak koupím co nejlevnější matraci a současně nezanedbám zdravotní hledisko? – nejlepší je vyzkoušet si matraci před samotným nákupem na prodejně. Osobní pocit při zkoušení matrace je vždy individuální, pro budoucí pohodlí a komfort při spánku navíc velmi důležitý. Záleží také na tom, jakou máte podložku pod matraci. Pokud máte pevnou desku, doporučujeme pružinovou nebo taštičkovou matraci, aby větrala. V kombinaci s PUR pěnou nebo pěnovou pryží (latex) jsou vhodnější lamelové rošty. 

6. Existují na trhu značky matrací, které garantují kvalitu? – výroba matrací ve společnosti MORAVIA COMFORT (dříve GUMOTEX MATRACE) vychází z dlouholetých zkušeností. Management jakosti je certifikován dle ČSN EN ISO 9001:2001 a environmentální management jakosti dle ČSN EN ISO 14001:2005. Matrace vyhovují svými parametry i těm nejpřísnějším evropským normám a požadavkům na zdravotní nezávadnost (Öko-Tex Standard 100). Dětské matrace v potahu navíc splňují limity emisí VOC látek (těkavé organické sloučeniny) pro vnitřní prostředí pobytových místností. Testování a certifikace mechanických a fyzikálních vlastností matrací (Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně – Ústav nábytku, designu a bydlení) potvrzuje dobré užitné vlastnosti matrací. 

7. Co je to HR pěna („studená pěna“) a proč je v současnosti tak žádaná? – jedná se o materiál plně respektující aktuální trendy zdravého spaní. „Studená pěna“ je moderní a vysoce kvalitní typ polyuretanové pěny vyrobený bez použití formaldehydů a jiných škodlivých látek. HR pěna (High Resilience = vysoce pružný, elastický) se vyznačuje otevřenou strukturou materiálu, vysokou elasticitou a prodyšností (větší než u klasické PUR pěny). Pružně se přizpůsobuje lidskému tělu, vyniká také výraznou pevností, tvarovou stálostí (zamezuje nežádoucím deformacím), ventilací (prostupnost vzduchu optimálně odvádí teplo a omezuje výskyt roztočů) a dlouhou životností.

8. Co je to viscoelastická pěna („líná pěna“) a proč je v současnosti tak žádaná?  – jedná se o unikátní typ polyuretanové pěny s otevřenou buněčnou strukturou, který mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě. Pěna při kontaktu s tělesným teplem měkne a pružně se přizpůsobuje anatomii těla. Díky tzv. efektu pomalého vracení rovnoměrně rozkládá tlak matrace na lidské tělo, což může mít pozitivní vliv na krevní oběh, může zlepšovat kvalitu spánku a zmírňovat bolesti zad. Současně stabilizuje tělo v optimální poloze pro spaní – uživatel se během noci méně otáčí, a to přispívá k jeho klidnému spánku. Líná pěna  může způsobovat u citlivějších lidí zvýšený pocit tepla a tím evokovat zvýšený pocit potivosti.

9. Jakým typem materiálu je kaktusová flexideska? – jde o zcela novou aplikaci přírodního materiálu, tentokrát jako komponent pro matracová jádra. Jedná se o ohebnou desku z přírodního kaktusového vlákna, jejíž povrch je zpevněn přírodním latexem. Vytváří dostatečně tvrdý podklad pro podporu páteře, optimálně vyztužuje jádro matrace, a zvyšuje tím jeho nosnost. Rostlinná deska je vzdušná, antistatická a díky své flexibilitě poskytuje dostatečný komfort pro relaxaci a klidný odpočinek.