Potřebujete novou matraci a nevíte, jakou vybrat?
Rozhodli jste se pro nákup nové matrace, ale nevíte, jakou zvolit? Na trhu se nachází nespočet různých modelů, takže se nedivíme, že v tom můžete mít pěkný zmatek. Připravili jsme tedy pro vás přehled matrací, jež rozlišujeme dle použitých materiálů, a představíme vám jejich hlavní výhody. Díky těmto informacím se v nabídce určitě mnohem lépe zorientujete.

Latexové matrace poskytují nejvyšší luxus.
Mezi nejluxusnější modely na trhu se řadí latexové matrace. Vyznačují se silnou bodovou elasticitou. To znamená, že se dokonale přizpůsobí křivkám těla. Latex je ideálním materiálem pro alergiky a astmatiky. Tyto matrace jsou hypoalergenní a antibakteriální, vzhledem k tomu, že je latex perforovaný napříč jádrem. Díky této perforaci jsou vysoce prodyšné, takže v nich lze udržovat perfektní hygienické podmínky. Během spánku v nich dochází k přirozené cirkulaci vzduchu okolo těla a k odvětrávání vlhkosti. Latexové matrace mají také skvělé termoregulační vlastnosti a pyšní se dlouhou životností. Představují rozhodně nejlepší investici, protože vám v porovnání s jinými matracemi daleko déle vydrží.

Matrace ze studené pěny pro pevnější pocit.
Matrace ze studené pěny, které se také říká HR pěna, představují kvalitnější variantu klasických pěnových matrací. Materiál se vyrábí stejným procesem jako standardní pěna, avšak po vychladnutí dochází ještě k tzv. „promačkání“, kdy se v pěně otevře buněčná struktura. Díky větším pórům jsou tyto modely prodyšnější, čímž je potlačen výskyt roztočů a plísní. HR pěna se řadí ke středně tuhým a tvrdším materiálům. Modely z HR pěny mají vynikající ortopedické vlastnosti. Matrace jsou pružné, stálé a pevné.

Matrace z paměťové pěny poskytují úlevu celému tělu.
V rámci nabídky pěnových matrací můžete narazit na oblíbenou paměťovou VISCOR (také línou, viskoelastickou) pěnu. Matrace z líné pěny poskytují dokonalý komfort při spánku. Materiál pod vlivem lidského tepla měkne, díky tomu se přesně přizpůsobí tvaru těla a vytvoří pro páteř ideální oporu. Struktura pěny je otevřená a nevytváří tlak na tělo. Tlumí pohyby, a když není na dané místo vyvíjen tlak, pěna se pomalu navrací do původního stavu. Modely mají pozitivní vliv na krevní oběh. Paměťová pěna je poměrně měkká. Tuto vlastnost ocení především lidé upoutaní na lůžko, kterým se sníží tlak v namáhaných místech, kdy pak dochází ke snížení vzniku proleženin.

Pěnové matrace
Mezi klasiku ve světě matrací se řadí ty pěnové (PUR). PUR matrace jsou známé také pod pojmem sendvičové matrace, neboť se skládají z PUR pěn o různé tuhosti. Na trhu také narazíte na modely, kde je tento materiál kombinován např. se studenou či paměťovou pěnou, latexem apod. Takto získají matrace daleko lepší vlastnosti.

Taštičkové matrace představují stálici na trhu
Stejně jako pěnové matrace jsou stálicí na trhu taštičkové modely. Ačkoliv se k výrobě využívají i modernější materiály, pružiny jsou i nyní velice kvalitní. Pro každodenní spaní jsou taštičkové matrace ideální volbou, protože se vyznačují dlouhotrvající konstantní pevností a mají dobré ortopedické vlastnosti. Jsou odolné proti roztočům, plísním a bakteriím, neboť jádro tvořené z pružin umožňuje tu nejlepší cirkulaci vzduchu. Snesou vyšší zátěž, takže jsou skvělou variantou pro těžší váhové kategorie.